Blog

Jak dbać o czystość w halach przemysłowych?

Jak dbać o czystość w halach przemysłowych? Pytanie to wbrew pozorom zadaje sobie dość spora liczba osób, zwłaszcza odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy. Nie jest to bowiem takie proste, jak wielu osobom mogłoby się to wydawać. Wiele bowiem zależy między innymi od rodzaju prowadzonej produkcji. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym tak naprawdę należy kierować się, planując sprzątanie hal przemysłowych.

Odpowiednie zaplanowanie

W pierwszej kolejności należy sporządzić odpowiedni plan pracy. Plan ten powinien uwzględniać między innymi rodzaj prowadzonej produkcji. Oprócz tego należy w nim uwzględnić między innymi:

    • Uwarunkowania architektoniczne dane hali produkcyjnej.
    • Jaki jest harmonogram prac maszyn przemysłowych znajdujących się na jej terenie? Najlepszym bowiem rozwiązaniem jest sprzątanie hal produkcyjnych w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu kolidowało to z procesem produkcyjnym. Może to bowiem generować niepotrzebne straty.
    • Czy jest możliwość przeprowadzenia prac w czasie najmniejszego natężenia ruchu?
    • Jaki będzie zakres przeprowadzonych prac?

Ponadto należy uwzględnić, jakie środki mogą być wykorzystane w czasie sprzątania danej hali. Doskonałym przykładem może być tutaj sprzątanie hal produkcyjnych przeznaczonych do przechowywania żywności. Niewłaściwie bowiem dobrane środki chemiczne mogą spowodować jej skażenie. Odpowiednie więc zaplanowanie czyszczenia hali produkcyjnej jest więc kluczowe, aby móc je przeprowadzić nie tylko w sposób sprawny, ale co równie ważne, bezpieczny.

Dlaczego warto powierzyć sprzątanie hal profesjonalistom?

Odpowiedzią na to pytanie, jest gwarancja, że prace będą przeprowadzone w sposób profesjonalny. Ponadto zewnętrzne firmy specjalizujące się w sprzątaniu obiektów przemysłowych posiadają do tego odpowiedni sprzęt oraz wykwalifikowany personel. Ponadto zlecając to zadanie firmie zewnętrznej, (jak np. EZT: https://ezt.pl/uslugi/sprzatanie-hal-produkcyjnych-i-magazynow/) możemy skupić się na dalszym prowadzeniu produkcji. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych obiektów przemysłowych, takich jak na przykład hale magazynowe, gdzie do ich wyczyszczenia konieczne jest często oddelegowanie dużej ilości pracowników, którzy w tym czasie mogliby zająć się na przykład dalszą produkcją. Należy liczyć się z tym, że do prawidłowego przeprowadzenia obiektów przemysłowych potrzebny jest często specjalistyczny sprzęt, który nie każda firma posiada. Bardzo często koszt zakupu tego typu sprzętu oznacza spory wydatek. Między innymi z tego powodu zadanie to warto powierzyć profesjonalistom z firmy zewnętrznej.

sprzątanie magazynów