Blog

Jak działa czujnik ruchu i czy warto go zainstalować?

Koncepcja smart home (z ang. inteligentny dom) to idea, która zdobywa sobie dużą popularność wraz z rozwojem internetu rzeczy. Właściwie, takie zainteresowanie nie powinno dziwić, ponieważ smart home to synonim wygody oraz nowoczesności. Jedną z części składowych jest czujnik ruchu. Czy warto go zainstalować i do czego służy to urządzenie?

Czujnik ruchu – z czym się to je? Podstawowe informacje dla laików

Czujnik ruchu (czasem określa się go również jako detektor ruchu), to niewielkie urządzenie. Cel, dla którego ono działa, jest bardzo prosty: reakcja na ruch w najbliższym otoczeniu. Jeśli zostanie on odnotowany przez detektor, spowoduje to uruchomienie urządzenia, z którym czujnik ten jest połączony (sparowany). W zależności od potrzeb mogą być to na przykład żarówki LED.

Montaż czujnika ruchu to wygoda

Montaż czujnika ruchu to rozwiązanie, które daje nam wiele korzyści. Niewątpliwą zaletą jest wygoda i automatyzacja. Przykładowo, możemy zamontować i ustawić czujnik ruchu w taki sposób, by sparowane z nim światło pokojowe włączało się za każdym razem, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia. Wprawdzie takie rozwiązanie nie zaoszczędzi nam zbyt wiele czasu, ale jeśli chcemy wejść do pokoju, a obie ręce mamy zajęte pakunkami, automatycznie włączające się światło może okazać się nieocenioną pomocą, prawda?

Czujniki ruchu a oszczędność energii

Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane na przykład w wielorodzinnych blokach mieszkalnych, w tym w szczególności w korytarzach oraz piwnicach. Oprócz wygody zapewnia ono również oszczędność energii – łatwo możemy wyobrazić sobie, że osoby wchodzące lub wychodzące z budynku nie przykładają szczególnej wagi do tego, by wyłączyć światło. Tymczasem czujnik ruchu, który wyłączy światło automatycznie po pewnym czasie, skutecznie uchroni spółdzielnię przed marnotrawstwem energii elektrycznej.

Czujniki ruchu a systemy bezpieczeństwa

Czujniki ruchu są chętnie wykorzystywane w nowoczesnych systemach alarmowych. Detektor jest wówczas podłączany do centrali alarmowej, która włącza się, gdy zostanie wykryty ruch w pomieszczeniu – dzięki temu nikt nie dostanie się niepostrzeżenie do pustego mieszkania lub magazynów firmowych.

Jak widać, czujniki ruchu to rozwiązanie, które ma wiele zalet – na czoło wysuwają się w szczególności wygoda oraz bezpieczeństwo. Wydaje się, że atuty te stanowią wystarczający powód, by zdecydować się na montaż czujników ruchu w mieszkaniu lub pomieszczeniu firmowym, prawda?

Detektory ruchu to oczywiście niejedyne warte zainstalowania czujki – sprawdź w naszej ofercie https://ezt.pl/uslugi/czujniki-alarmowe/, które z nich proponujemy.

czujnik ruchu