Czujki wstrząsowe

Czujki wstrząsowe to nowoczesne akcesoria alarmowe, które stanowią jeden z niezbędnych elementów, pozwalających na budowę profesjonalnej instalacji alarmu. Tego typu komponenty znajdują szerokie zastosowanie w systemach elektronicznego dozoru mienia montowanych zarówno na ternie zakładów pracy czy obiektów przemysłowych, jak i domów jednorodzinnych. Czujka wstrząsowa służy do wykrywania wstrząsów lub wibracji podłoża, dzięki czemu daje możliwość błyskawicznego powiadomienia o uderzeniu w okno, ścianę lub innego rodzaju obiekt. Dlatego, aby mieć pewność niezawodnego działania, należy wybierać takie produkty, które zostały objęte wieloletnią gwarancją producenta sprzętu.

Alarmowa czujka wstrząsowa – jak działa?

Profesjonalne czujki wstrząsowe działają na zasadzie detekcji wibracji oraz drgań mechanicznych, dzięki czemu pozwalają na wykrywanie prób sforsowania drzwi, okien, a nawet ścian. Chcąc mieć pewność skutecznej ochrony, tworząc instalację alarmową wyposażoną w tego typu komponenty, warto sięgnąć po wyroby znanych i cenionych marek na rynku, które charakteryzują się przede wszystkim łatwym montażem oraz niezawodną pracą przez całą dobę.

Każda wykorzystana w systemie czujka wstrząsowa może być bez najmniejszych problemów zintegrowana z już istniejącymi instalacjami alarmowymi. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie efektywnej detekcji uderzeń/wibracji wywołanych przez działanie intruza. Dlatego do ich produkcji wykorzystuje się wyłącznie wysokiej klasy materiały, odporne na uszkodzenia i wilgoć. Dodatkowo zastosowanie zaawansowanych algorytmów cyfrowych, zapewnia skuteczne filtrowanie potencjalnych zakłóceń oraz szumów tła.

Najważniejsze parametry

W przypadku prezentowanego sprzętu, jakim są czujki wstrząsowe, podczas dokonywania wyboru odpowiedniego rozwiązania, które będzie niosło za sobą szereg korzyści zarówno dla bezpieczeństwa osób, jak i wartościowego mienia, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • rodzaj zastosowanego czujnika – większość dostępnych modeli pracuje na podstawie czujników piezoelektrycznych,
  • zasilanie poprzez dostarczanie napięcia stałego z szerokiego zakresu,
  • zastosowanie wyjść alarmowych z ochronnym rezystorem,
  • czas działania alarmu,
  • temper z wyjściem sygnałowym dla systemu alarmu,
  • możliwość działania na rozmaitych rodzajach podłoża,
  • działanie w szerokim zakresie wilgotności i temperatur roboczych.

Owe czujniki najczęściej znaleźć można na oknach, czy na sejfach. Dokonany przez nas wybór we wspomnianym zakresie ma ogromny wpływ na jakość i niezawodność działania elektronicznych systemów bezpieczeństwa w domach, zakładach pracy i innych obiektach użytkowych.