Czujniki dymu i czadu

czujnik alarmowy

 

Myśląc o bezpieczeństwie zazwyczaj mamy na myśli systemy antywłamaniowe, to jednak nie wszystko. Warto przy tym zainwestować w dobrej jakości czujniki dymu i czadu, dzięki którym można uniknąć wielu sytuacji zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu domowników, czy pracowników. Co ważne, takie czujniki nadają się do montażu zarówno w domach jednorodzinnych, w mieszkaniach, jak i pomieszczeniach biurowych.

Dlaczego wyposażenie się w czujniki dymu i czadu jest ważne?

Czujnik dymu jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego budynku, w którym działają gazowe podgrzewacze wody, kotły czy kominki. Takie czujniki to równie dobre rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo w obiektach, w których wiele mieszkań korzysta ze wspólnego pionu wentylacyjnego.

Wspomniane czujniki montowane są po to, by szybko wykryć dym czy czad jeszcze w momencie, w którym nie są one wyczuwalne dla ludzkiego węchu. Dzięki temu domownicy czy pracownicy zostaną szybko ostrzeżeni przed potencjalnym zagrożeniem, a szybka reakcja pozwoli uniknąć bezpośredniego zagrożenia nie tylko dla zdrowia, ale i życia ludzkiego.

Jak działają czujki dymu?

Aby zrozumieć, jak istotne znaczenie dla bezpieczeństwa mają czujniki dymu i czadu warto wiedzieć, jak takie urządzenia działają.

Dobrej jakości czujniki dymu wyposażone są w specjalne półprzewodniki najczęściej wykonywane z dwutlenku cyny. Ten pod wpływem zwiększonej zawartości gazu w powietrzu (sięgającej poziomu około 15%) uruchamia w czujniku alarm, który ostrzega domowników przed zagrożeniem. Warto wiedzieć, że nawet niewielkie stężenie gazu w powietrzu może być nie tylko niebezpieczne dla zdrowia domowników. To również wysokie zagrożenie wybuchem.

Jak zbudowane są czujniki dymu i czadu? Ich konstrukcja jest naprawdę bardzo prosta. Najważniejszym elementem czujnika jest sensor – to właśnie on wykrywa zawartość dymu czy czadu w powietrzu, uruchamiając alarm w przypadku, gdy jest ona zbyt wysoka.

Jaki czujnik wybrać, aby zapewnić domownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa?

Jakie czujniki czadu i dymu będą najlepsze? Świetnym rozwiązaniem będzie czujnik dymu w pełni integralny z systemem alarmowym.

Jeżeli poszukujecie Państwo najlepszej czujki dymu, solidnej i działającej niezawodnie, zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą, w której znalazły się wyłącznie najlepsze i najbezpieczniejsze czujniki ostrzegające przed niebezpiecznymi substancjami, takimi jak dym czy czad.