Dezynsekcja

dezynsekcja

 

Dezynsekcja jest procesem polegającym na likwidacji niepożądanych w budynku mieszkalnym owadów latających i biegających. Zabieg obejmuje także usuwanie pasożytów (kleszcze, pluskwy, wszy, pchły itp.) czy szkodników takich jak mole, czy karaluchy. W dezynsekcji wykorzystywane są bardzo różne metody, które należy dopasowywać do indywidualnej sytuacji w budynku, w którym będzie ona przeprowadzana.

Dezynsekcja co to jest?

Co to jest dezynsekcja? Najprościej można stwierdzić, że jest to proces, w wyniku którego z gospodarstwa domowego usuwane są wszystkie owady latające i biegające. W tym procesie giną zarówno osobniki dorosłe, jak i ich larwy, co pozwala skutecznie pozbyć się problemu. Dezynsekcję można przeprowadzać nie tylko w przestrzeniach zamkniętych (mieszkania, pomieszczenia biurowe, magazyny), ale również w przestrzeniach otwartych takich jak ogrody.

Co wykorzystywane jest do dezynsekcji?

W dezynsekcji stosowane są różne środki, które można sklasyfikować w sposób następujący:

  • fizyczne (ogień, para, gaz, promieniowanie ultrafioletowe, szron, gorące powietrze),
  • mechaniczne (trzepanie, wyłapywanie, oczyszczanie),
  • chemiczne (specjalistyczne środki owadobójcze),
  • biologiczne (inne niż owady organizmy żywe).

To które z czynników powinny być zastosowane, zawsze zależne jest od indywidualnego przypadku i decyzji firmy zajmującej się przeprowadzaniem dezynsekcji.

Dlaczego dezynsekcja jest niezbędna?

Insekty biegające i latające przebywające na powierzchniach zamkniętych mogą być naprawdę bardzo uciążliwe. Dodatkowo niektóre z nich są nosicielami niebezpiecznych chorób, dlatego też należy podjąć wszelkie możliwe kroki zmierzające do ich bezwzględnego usunięcia. Decydując się na pozbycie insektów, warto postawić na pomoc profesjonalnych firm, które się tym zajmują. Te dysponują sporymi możliwościami sprzętem, który pozwoli pozbyć się nie tylko dorosłych osobników, ale również ich larw, co pozwoli na skuteczne rozwiązanie problemu.

To, w jaki sposób będzie przebiegała dezynsekcja, zależne jest od wybranej metod. Przy metodzie opryskowej na zainfekowanym obszarze rozpraszany jest właściwie dobrany środek owadobójczy. Gdy tępiony owad zetknie się z preparatem ginie. Podobnie działa metoda zamgławiania – ta stosowana jest przede wszystkim przy tępieniu owadów latających na dużych powierzchniach oraz w przestrzeniach otwartych.

W metodzie żelowej preparat insektobójczy rozprowadzany jest w miejscach, w których potencjalnie znajdują się insekty. Środek nie tylko ma szkodliwe dla nich działanie, ale również zawiera substancje, które działają na nie wabiąco. To jedna z najlepszych metod dla człowieka, gdyż po takiej dezynsekcji nie trzeba wietrzyć pomieszczenia, a przygotowanie do niej również nie jest wymagające.

Ostatnim sposobem na dezynsekcję jest metoda gazowania (fumigacja) polegająca na wykorzystaniu oparów otrzymywanych ze specjalistycznych preparatów. Takie opary szkodliwe są nie tylko dla insektów, ale i dla ludzi, dlatego, zanim domownicy wrócą do domu, musi minąć nieco czasu.