Czujki kontaktronowe

Czujniki kontaktronowe nazywane również magnetycznymi swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w systemach zabezpieczeń okien, drzwi oraz bram garażowych. Filarem działania takiego czujnika są dwa elementy konstrukcyjne – kontaktron oraz magnez. Oba elementy podłączone są ze sobą w obwodzie zamkniętym.

Czym są kontaktrony?

Kontaktrony są niewielkimi czujnikami magnetycznymi, które mają szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w systemach zabezpieczeń okien, drzwi i bram garażowych.

Jaka jest zasada działania czujników kontaktronowych?

Czujniki magnetyczne to bardzo różnorodne produkty. Dzielą się na powierzchniowe oraz wypuszczane, dlatego też w zależności od potrzeb można montować je na zewnątrz lub wewnątrz okien czy drzwi.

Czujnik jest obwodem zamkniętym, w którym magnes znajduje się blisko czujnika. Jeżeli dochodzi do otwarcia drzwi czy okna, wówczas dochodzi do odsunięcia się magnesu i tym samym dochodzi to uruchomienia się alarmu (pod warunkiem oczywiście, że ten wcześniej został uzbrojony).

Czujki kontaktronowe bardzo dobrze będą się sprawdzały przede wszystkim w prostych konstrukcjach alarmowych. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku takich czujników, aby nie zakłócić ich działania, bardzo ważne jest to, by nie umieszczać ich w miejscach, które łatwo się namagnesowują lub w miejscach, w których działa już inne pole magnetyczne.

Zdecydowana większość czujników kontaktronowych to urządzenia zaliczane do grupy tych energooszczędnych.

Czujka kontaktronowa – dlaczego warto zainstalować w to rozwiązanie?

Dlaczego czujki kontaktronowe to dobre rozwiązanie? Takie systemy zabezpieczeń mają naprawdę wiele zalet. Jedną z najistotniejszych jest cena – poszczególne komponenty nie są zbyt drogie, dlatego też decydując się na to rozwiązanie, można zyskać tani i skuteczny system alarmowy.

Dodatkowo czujka kontraktonowa jest bardzo prosta w montażu. W zależności od potrzeb można umieszczać ją na oknie, drzwiach lub bramie garażowej. Przy znajomości kilku prostych zasad w każdym z tych miejsc można zamontować ją samodzielnie.

Gdy tylko obwód zamknięty zostanie przerwany, czujka kontraktonowa uruchamia alarm – domownicy natychmiastowo zostają poinformowani o tym, że doszło do nieplanowanego otwarcia okna, drzwi czy bramy.

Czujki kontaktronowe bez obaw można montować na zewnątrz, ponieważ są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym wilgoci. Zatem można mieć pewność, że nawet zmienne warunki atmosferyczne nie doprowadzą do zaburzenia prawidłowego działania czujnika.