
Monitoring wizyjny wykorzystuje się w miejscach publicznych, sklepach, prywatnych domach oraz firmach. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ludzi i ochrona mienia. Za pomocą kamer na bieżąco rejestrowane są wszystkie zdarzenia, które mają miejsce w obszarze objętym monitoringiem. W razie wykrycia zagrożenia taki system pozwala na szybką reakcję jak np. wezwanie odpowiednich służb. Jak długo przechowywać nagrania z monitoringu? Co mówią na ten temat przepisy? Zapraszamy do lektury.
Kiedy można wprowadzić monitoring w zakładzie pracy, a gdzie nie wolno go stosować?
Nagrania z monitoringu prawo- kiedy są dozwolone? Według art. 22 (2) Kodeksu pracy pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy czy też obszaru wokół przedsiębiorstwa w formie monitoringu umożliwiającego rejestrację obrazu, jeżeli jest to niezbędne dla:
- kontroli produkcji,
- zapewnienia bezpieczeństwa osób zatrudnionych w firmie,
- zapewnienia ochrony mienia,
- zachowania w tajemnicy informacji.
Jak można przypuszczać, jeśli nie spełnia on co najmniej jednego z powyższych kryteriów, wówczas nie ma podstawy co do jego używania. Zasadność wprowadzenia systemu monitorowania i zapisy w przepisach zakładowych mogą być zweryfikowane przez PIP (Państwowa Inspekcja Pracy). Warto dodać, że kamery nie mogą być zamontowane w takich strefach jak: pomieszczenia socjalne, pomieszczenia zakładowej organizacji związkowej, palarnie, stołówki, szatnie. Rejestracja obrazu w żadnym razie nie może naruszać godności i pozostałych dóbr osobistych pracownika.

Gdzie przechowywane są nagrania z monitoringu?
Obrazy zarejestrowane przy użyciu kamer monitoringu są zapisywane zazwyczaj na dyskach twardych. Oczywiście, możemy je również zapisać w tak zwanej chmurze. W razie potrzeby da się wrócić do nagrań i je odtworzyć czy zweryfikować, jeśli dojdzie do podejrzanego zdarzenia czy też innej niebezpiecznej sytuacji. Łatwo więc dowiemy się, co się działo w konkretnym miejscu o wskazanej godzinie.
Dostęp do tych nagrań okazuje się niesłychanie potrzebny w szczególności, jeśli pojawiają się wątpliwości co do przebiegu zdarzenia w miejscu pracy, ale także na prywatnej posesji czy w przestrzeni publicznej. Musimy jednak pamiętać, że przechowywane nagrania w końcu trzeba będzie usunąć.
Monitoring wizyjny a prawa pracowników
Nagrania z monitoringu prawo– czy można nagrywać dźwięk w miejscu pracy? Nie! Kodeks pracy zezwala tylko i wyłącznie na monitoring wizyjny pracowników oraz rejestrację obrazu. Wyklucza jednak rejestrację dźwięku, z tego względu nie wolno nam instalować kamer z mikrofonami czy też montować osobnych mikrofonów w zakładzie pracy.
Nagrania z monitoringu przepisy– czy można nagrywać pracowników bez ich wiedzy? W żadnym razie. Osoby zatrudnione w firmie muszą zostać poinformowane o tym, że zakład został objęty systemem monitoringu. Ponadto wszystkie kamery rozmieszczone w przedsiębiorstwie muszą być dobrze oznaczone.
Jak długo można przechowywać nagrania z monitoringu w pracy?
Nagrania z monitoringu jak długo przechowywać? W Polsce oraz w innych krajach obowiązują dokładne przepisy regulujące kwestię czasu przechowywania danych z kamer monitoringu. Nagrania z monitoringu przepisy– co nam mówią o czasie przechowywania? Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO), dane osobowe mogą być przechowywane tylko przez czas niezbędny do realizacji celów, dla których zostały zgromadzone. Jeśli chodzi o regulacje krajowe tudzież Wytyczne 3/1029 Europejskiej Rady Ochrony Danych (EROD) to nie podają one jednoznacznego czasu, przez który można przechowywać nagrania.
Nagrania z monitoringu jak długo przechowywać, w przypadku prowadzenia firmy? W odniesieniu do monitoringu instalowanego na terenie przedsiębiorstw czas przechowywania zarejestrowanych obrazów jest regulowany przez Kodeks pracy. Zgodnie z aktualnymi przepisami nagrania mogą być przechowywane przez maksymalnie 3 miesiące. Jest od tego jednak pewien wyjątek. Czas ten może ulec wydłużeniu, jeżeli stanowią one dowód w toczącym się postępowaniu sądowym.
Nagrania z monitoringu jak długo przechowywać, jeśli dotyczą one imprez masowych? Organizatorzy eventów muszą przechowywać zarejestrowane obrazy przez minimum 30 dni, ale nie dłużej niż 90 dni po zakończeniu wydarzenia. W tym wypadku także możliwe jest wydłużenie tego czasu, jeśli będą one stanowiły materiał dowodowy w postępowaniu prawnym czy sądowym.
Ochrona danych osobowych a monitoring
Nagrania z monitoringu zawierają dane osobowe, stąd niezależnie od długości czasu ich przechowywania, należy zapewnić im wystarczającą ochronę. Dzięki temu zabezpieczymy je przed nieuprawnionym wykorzystaniem i związanymi z tym poważnymi konsekwencjami. Jakie środki bezpieczeństwa należy zachować? Gromadząc nagrania, należy stosować silne hasła oraz używać profesjonalnych programów antywirusowych. Ponadto nośniki powinny być trzymane w zamykanych pomieszczeniach, do których dostęp ma ograniczona ilość osób.
Monitoring wizyjny to skuteczny sposób na ochronę ludzi, danych, mienia i wybranych stref. Warto pamiętać o tym, przez ile czasu można przechowywać zarejestrowane obrazy i po jego przekroczeniu zawsze je kasować.