Co poniektórych może to zdziwić, że tak popularny dziś monitoring ma ponad 70 -letnią historię. Pierwszy taki system został bowiem zaprojektowany przez niemieckich inżynierów w 1942 roku. Miał on służyć głównie do obserwacji uruchamiania rakiet V2. Od tego czasu wiele się na świecie zmieniło. Postęp technologiczny sprawił, że nowoczesne systemy monitorowania w niczym nie przypominają tych sprzed lat. Kamery monitoringu są praktycznie wszechobecne i wręcz niezastąpione w przestrzeniach publicznych, a coraz częściej znaleźć je również można w naszych domach.
Co to jest monitoring i jakie ten system ma zastosowanie?
Monitoring to zaawansowany technologicznie system zabezpieczeń wykorzystujący kamery wideo, czujniki, a także inne urządzenia do nadzoru obszaru, jaki został nim objęty. Umożliwia stałą obserwację, a także rejestrację ewentualnej aktywności w czasie rzeczywistym. Systemy monitorowania znajdują coraz szersze zastosowanie. Powszechnie montuje się je w firmach, przestrzeniach publicznych, a także w budynkach mieszkalnych.
Monitoring to też coraz popularniejszy sposób ochrony mienia przed kradzieżą i różnego rodzaju aktami wandalizmu. Stały nadzór i obserwacja, na której opiera się ten system, zdecydowanie poprawiają także bezpieczeństwo na monitorowanym obszarze. Co więcej, w razie zaistnienia ewentualnego zagrożenia, monitoring błyskawicznie powiadamia o niebezpieczeństwie odpowiednie osoby lub służby.
Monitoring kablowy a bezprzewodowy
Jeszcze do niedawna powszechnie montowano monitoring przewodowy. Jego montaż wymagał jednak pracochłonnego rozkładania niezbędnego okablowania na obszarze objętym monitoringiem. Często jego instalacja wiązała się nawet ze skuwaniem tynku, po to, aby ukryć kable w ścianach. Przy bezprzewodowym systemie monitorowania nie ma konieczności wykonywania tego rodzaju prac. Jednak to niejedyna różnica pomiędzy monitoringiem bezprzewodowym a kablowym.
Te dwa systemy różnią się pomiędzy sobą także sposobem przesyłu zarejestrowanego obrazu. W przypadku systemu przewodowego jest on wysyłany do rejestratora za pomocą odpowiedniego przewodu. A jak działa monitoring bezprzewodowy? Jak nietrudno się domyślić, wykorzystuje on fale radiowe lub sieć Wi-Fi. Tym samym zbędne są kable, bez których nie zadziała monitoring przewodowy. Jednak czy rzeczywiście system bezprzewodowy nie potrzebuje żadnego okablowania?
Jaki rodzaj monitoringu wybrać?
Nie ulega wątpliwości, że monitoring bezprzewodowy jest znacznie prostszy, a przede wszystkim szybszy w montażu. Nie wymaga przede wszystkim żmudnego rozkładania okablowania. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie potrzebuje przewodów. Kamery monitoringu bezprzewodowe muszą być bowiem podłączona do źródła zasilania, podobnie jak rejestrator. Oczywiście mogą to być baterie lub inne mobilne urządzenia zasilające, ale trzeba pamiętać o regularnym ich ładowaniu. Niestety przy monitoringu bezprzewodowym trzeba się liczyć z tym, że mogą okresowo pojawiać się zakłócenia. Można się też spodziewać niższej jakości przesyłanego obrazu. Z tego powodu zaleca się montaż tego rodzaju systemu w niewielkich obiektach, gdzie nie będzie większych problemów z zasięgiem Wi-Fi.
Na większym obszarze i w miejscach, gdzie bardzo ważna jest jakość przekazywanego obrazu, na pewno lepiej się sprawdzi monitoring kablowy. Jest on bardziej stabilny i bezpieczny w działaniu. Co więcej, wykorzystuje przewody, dzięki którym można tworzyć niezwykle rozbudowane systemy. W dużych magazynach i powierzchniach sklepowych z pewnością warto więc zainwestować w monitoring przewodowy. Będzie on niezawodnym zabezpieczeniem.
Zachęcamy również do zainwestowania nie tylko w kamery monitoringu, ale również zaawansowane systemy alarmowe, oparte o czujki, systemy kontroli dostępu itd. Dopiero kompleksowe podejście pozwoli nam w pełni zabezpieczyć się przed niepożądanymi osobami.