Bezpieczeństwo to podstawa. W dużych zakładach przemysłowych zdanie to nabiera szczególnego znaczenia. Nie dość, że w grę wchodzą tu obiekty zatrudniające często nawet kilka tysięcy osób, to jeszcze na ich terenie znajduje się drogocenne mienie, niebezpieczne odczynniki chemiczne i inne, istotne dla jego funkcjonowania obiekty i przedmioty.
ZAKŁAD PRODUKCYJNY — JAK GO ZABEZPIECZYĆ?
Profesjonalna ochrona zakładów produkcyjnych może być świadczona na trzy różne sposoby:
- Z wykorzystaniem monitoringu wizyjnego i czujników zewnętrznych, których zasięgiem objęte zostają najważniejsze obiekty wewnątrz hali (narzędziownia, biuro, magazyny, serwerownie itd.).
- Z wykorzystaniem patroli pieszych, dzięki czemu zasięg obserwacji obejmuje nie tylko wybrane punkty wewnątrz obiektu i poza nim, ale też jego szersze otoczenie.
- W sposób mieszany, gdzie wykorzystuje się obydwie techniki monitoringu obiektów produkcyjnych i przemysłowych, a także ich otoczenia.
OCHRONA ZAKŁADÓW PRZEMYSŁOWYCH — PROCEDURA
W zależności od przyjętego formatu współpracy właściciel obiektu może zlecić instalację monitoringu lub ochronę fizyczną przedsiębiorstwa produkcyjnego. Specjaliści ds. ochrony ocenią bezpieczeństwo danego obiektu, a także wskażą luki w istniejących zabezpieczeniach. Wszystko po to, aby wyeliminować źródła zagrożeń, tak dla pracowników, jak i dla chronionego, przemysłowego mienia. W razie potrzeby istnieje też możliwość kontroli samych pracowników (np. podczas opuszczania przez nich terenu przedsiębiorstwa). Dzięki temu można uniknąć potencjalnych zdarzeń patologicznych, które mogłyby mieć miejsce w firmie.
OCHRONA FIRMY — NIEZBĘDNY SPRZĘT
Nowoczesna, świadczona przez wykwalifikowany personel ochrona zakładów produkcyjnych byłaby niemożliwa bez wykorzystania innowacyjnego sprzętu. Są to m.in. zaawansowane kamery (w tym podczerwieni), ale też zestawy czujników, których zadaniem jest wyszukiwanie ewentualnych zagrożeń. Ważnym elementem procesu ochrony obiektów przemysłowych są też różnego rodzaju alarmy (zarówno świetlne, jak i dźwiękowe), których zadaniem jest zmuszenie do ucieczki osób niepowołanych. Do poprawnego działania systemu monitoringu kluczowy jest też Internet, dzięki któremu zarówno pracownicy ochrony, jak i ich klient, mogą na bieżąco monitorować sytuację np. wokół hal produkcyjnych.
Reasumując, ochrona zakładów przemysłowych to przede wszystkim działania powiązane, w skład których — oprócz zabezpieczenia fizycznego — wchodzą różne systemy monitoringu. Naszym celem jest sprawne powiązanie ze sobą tych narzędzi, by nasi klienci czuli się bezpiecznie.