Wykładzina podłogowa w biurze narażona jest na częste zabrudzenia. Aby prezentowała się dobrze przez długi czas, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Z powierzchni dywanu trzeba usuwać na bieżąco wszelkie widoczne plamy, ponadto konieczne jest systematyczne odkurzanie podłogi. Jak często przeprowadzać pranie wykładziny w biurze i jak o nią prawidłowo dbać?
Dlaczego pranie wykładzin biurowych ma tak ważne znaczenie?
Odkurzanie wykładzin biurowych to nie jedyna czynność, o jakiej należy pamiętać. Chcąc zachować estetyczny wygląd podłogi i odpowiednią czystość, niezbędne jest usuwanie z jej powierzchni piasku, kurzu, błota, drobnoustrojów, plam, jak i innych zanieczyszczeń. Niezmiernie ważne jest pranie wykładzin, przy zastosowaniu nowoczesnych metod i specjalistycznych preparatów. Zaniedbanie wykładzin może skutkować ich szybkim zniszczeniem i nieprzyjemnymi zapachami. Warto pamiętać, że o wiele lepiej pracuje się w higienicznym środowisku pracy. Ponadto regularne oczyszczanie brudnej podłogi wpłynie korzystnie na zdrowie pracowników, a zwłaszcza osób zmagających się z alergią.
Jak często czyścić wykładziny w firmie?
To, jak często prać wykładziny w firmie zależy od kilku czynników. Po pierwsze, istotny jest sam rodzaj nawierzchni. Wiele zależy też od tego, w jakim miejscu znajduje się wykładzina i jak intensywnie jest codziennie użytkowana. Częstotliwość prania wykładziny jest więc kwestią indywidualną. Z najsilniejszymi zabrudzeniami mamy do czynienia zwłaszcza przy biurkach i w przejściach, gdzie porusza się największa ilość osób. W biurach zaleca się odkurzanie codziennie bądź co drugi dzień.
Jeśli chodzi o usuwanie plam z wykładzin, to należy to robić na bieżąco, gdyż dzięki temu pozbędziemy się bez trudu plamy, zanim zdąży ona przeniknąć wewnątrz dywanu. Impregnacja powinna być wykonywana raz na pół roku, a w razie potrzeby częściej, w szczególności w korytarzach i holach. Ostatnim istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest pranie ekstrakcyjne, które należy wykonywać co najmniej raz na rok, ale lepiej raz na 6 miesięcy. Częstotliwość sprzątania należy dobrać pod swoje własne potrzeby, miejsce położenia wykładzin czy porę roku.
Pielęgnacja wykładzin biurowych- jak wygląda?
Podstawowym, codziennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odkurzanie wykładzin biurowych. Najlepiej odkurzać powierzchnię na sucho, odpowiednim sprzętem, dzięki czemu można pozbyć się wszelkich większych zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są specjalne odkurzacze biurowe, różniące się od tradycyjnych modeli odpornością na uszkodzenia i uderzenia, skuteczniejszą filtracją czy większą pojemnością zbiornika. Zalecane są zwłaszcza urządzenia z filtrem HEPA, które są w stanie wychwycić wszelkie drobnoustroje i wirusy. Odkurzacz musi być też cichy, jeśli będzie wykorzystywany w godzinach pracy osób przebywających w biurze. Istotne jest też pranie wykładziny w biurze, do którego wykorzystuje się dwie metody:
- pranie wykładziny na sucho – metoda ta nazywaną jest też metodą kapsułkowania czy suchej piany. Zalecana do stosowania w miejscach, gdzie nie można używać wody. To prosta i skuteczna technika, zalecana np. do wykładzin wiskozowych. Wykorzystuje się w niej najczęściej suche wiórki, które sprawnie pozbywają się niewielkich zabrudzeń. Środek czyszczący aplikuje się na powierzchnię poprzez użycie standardowej maszyny dyskowej, jednotarczowej, wyposażonej w zbiornik na roztwór roboczy oraz szczotkę. Po wyschnięciu środka odsysa się go odkurzaczem kolumnowym tudzież maszyną o sporej sile wchłaniania i zasysania. W przypadku silnych zabrudzeń niezbędne jest użycie aktywizatora do krystalizacji brudu albo odplamiaczy,
- pranie ekstrakcyjne na mokro – skuteczniejsza technika czyszczenia, polecana zwłaszcza do silnie zabrudzonych nawierzchni. Co ważne, pranie ekstrakcyjne na mokro wymaga wyłączenia powierzchni z użytku na kilka godzin. Po odkurzeniu odbywa się natryskiwanie powierzchni dywanowej specjalnym środkiem, którego celem jest rozpuszczenie brudu. W kolejnym kroku przeprowadza się odsysanie, przy zastosowaniu urządzenia ekstrakcyjnego. Wykorzystywane w tej metodzie końcówki mogą się od siebie różnić.
Dobór odpowiedniej techniki prania wykładziny zależy przede wszystkim od stopnia zabrudzenia powierzchni, rodzaju włókna, trybu pracy oraz montażu.
Co zrobić w przypadku zalania wykładziny, czy pojawienia się na niej plam?
Regularne usuwanie plam z wykładzin odgrywa bardzo ważną rolę w całym procesie pielęgnacji. W sytuacji zalania podłogi trzeba jak najszybciej usunąć płyny, przykładając i dociskając do danego miejsca chłonny materiał. Dzięki temu substancja nie przeniknie wewnątrz włókien. Do usuwania plam należy wybierać specjalistyczne preparaty. Odradza się szorowania zabrudzonego miejsca. Pranie wykładzin w biurze z użyciem zwykłych produktów może skutkować sklejeniem runa wykładziny i jej przyśpieszonym zabrudzeniem.
Pranie wykładziny wbrew pozorom nie jest wcale skomplikowanym procesem. Warto jednak pamiętać o tym, aby dobrze zaplanować cały program konserwacji wykładziny i realizować go systematycznie.