Działania w ramach usług DDD są kluczowe nie tylko dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi, ale także dla zachowania integralności infrastruktury obiektów oraz produktów przechowywanych w tych miejscach. W niektórych przypadkach obowiązkowe jest monitorowanie obecności szkodników i podejmowanie działań w celu ich zwalczania zgodnie z przepisami prawnymi.
Skrót DDD – co oznacza?
DDD to ogólny termin obejmujący zakres działań firm specjalizujących się w zwalczaniu szkodników. W jego skład wchodzą trzy kluczowe usługi:
- Dezynsekcja – to proces zwalczania insektów, które mogą być pełzające, biegające lub latające, takie jak mrówki, karaluchy, prusaki, rybiki cukrowe, osy, szerszenie, mrówki i wiele innych.
- Deratyzacja – polega na eliminacji gryzoni, w tym myszy, ryjówek, czy nornic, w celu odszczurzania i zapobiegania ich obecności w danym miejscu.
- Dezynfekcja – jest procesem eliminacji szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, w celu zachowania higieny i bezpieczeństwa.
Działania DDD – brak szkodników i zabezpieczenie lokalu przed ich powrotem
Obecność gryzoni, takich jak myszy i szczury, stanowi powszechny problem zarówno w domach, jak i w firmach. Te szkodniki nie tylko powodują zniszczenia żywności i zanieczyszczają ją odchodami, lecz także stanowią źródło potencjalnie niebezpiecznych chorób dla ludzi. Ponadto mogą uszkadzać infrastrukturę, taką jak sieci elektryczne i wodno-kanalizacyjne. W takich sytuacjach konieczne staje się skorzystanie z usługi DDD.
W miastach obecność szczurów jest szczególnie dokuczliwa. Ze względu na dostęp do obfitych źródeł pożywienia, populacja tych gryzoni rozmnaża się bardzo szybko i są one powszechnie widoczne na ulicach. Równie problematyczne są insekty, takie jak pluskwy, prusaki czy rybiki.
Gdy pojawią się w jednym z mieszkań w budynku wielorodzinnym, istnieje duże ryzyko, że z czasem rozprzestrzenią się we wszystkich lokalach. W takich sytuacjach zalecana jest usługa DDD całego budynku w celu trwałego wyeliminowania szkodników.
Eliminacja chorobotwórczych mikroorganizmów – ozonowanie, zamgławianie, opryski
Dezynfekcja to proces eliminacji wszelkich szkodliwych mikroorganizmów, które mogą być przyczyną chorób. Przeprowadza się ją zarówno w mieszkaniach, jak i w lokalach użytkowych, aby utrzymać najwyższy poziom higieny.
Poprzez skuteczne działania tego typu możliwe jest wyeliminowanie potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów, w tym pierwotniaków, grzybów, bakterii i wirusów. Procedura ta może być niezbędna nie tylko w przypadku podejrzenia obecności chorobotwórczych mikroorganizmów w pomieszczeniach. Ten zabieg pomaga także w usunięciu alergenów, roztoczy oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy.
Najskuteczniejszą metodą jest w tym przypadku zamgławianie, ponieważ preparaty odkażające w tej technice docierają do trudno dostępnych miejsc i nie powodują nieestetycznych plam na ścianach. Ozonowanie jest również polecane w przypadku lokali, które wymagają odkażania i odświeżenia.