Zima to piękna, ale również wymagająca pora roku. Właściciele domów, czy wspólnot mieszkaniowych muszą pamiętać o tym, jak ważne jest regularne odśnieżanie chodników zimą. Warstwa lodu pojawiająca się na powierzchni może doprowadzić do upadku i nawet poważnej kontuzji. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób, należy sięgnąć po odpowiednie środki.
Czym posypać podjazd i chodnik, aby nie były śliskie?
Odgarnięcie śniegu nie stanowi większego problemu. Niestety po nocy często pojawia się cienka warstwa lodu, której usunięcie bywa już problematyczne. Taka nawierzchnia okazuje się niebezpieczna, a przy tym utrudnia poruszanie się po niej samochodów. Czym sypać chodniki zimą? Zarówno chodniki, jak i podjazdy można posypać różnymi dostępnymi środkami, takimi jak: sól, piasek, drobne kruszywo, popiół, fusy z kawy, czy też chemiczne roztapiacze.
Sól drogowa
Sól drogowa to najpopularniejszy sposób na zamarzniętą nawierzchnię. Jak sama nazwa mówi, sypie się ją na drogi, ale także podjazdy i chodniki. Rozsypanie jej to skuteczne rozwiązanie, które pozwoli uporać się z tym dużym problem. Sól drogowa składa się z chlorku sodu. Może mieć formę sypką, zwilżoną albo solanki. Warto dodać, że okazuje się najskuteczniejsza do temperatury -6 °C. To niesłychanie popularna metoda, która skutecznie i szybko roztapia uciążliwy lód. Sól do sypania chodników to także tani sposób na pozbycie się lodu. Można z niej korzystać np. na betonie czy kostce brukowanej. Środek ten przedostaje się do gleby, szkodzi roślinom i zanieczyszcza wody. Należy więc korzystać z niego w sposób rozsądny. Jej obecność można też zauważyć po śladach na butach. Pomimo swoich wad, okazuje się jednym z najskuteczniejszych rozwiązań.
Piasek i kruszywo
Kiedy na chodniku czy podjeździe robi się ślisko, możemy też sięgnąć po piasek. To sprawdzony, skuteczny, a przy tym mało kosztowny sposób na zamarzniętą nawierzchnię. Oczywiście, piasek nie rozpuszcza lodu tak samo, jak sól, aczkolwiek zmniejsza poślizg i dba o nasze bezpieczeństwo. Często spotkać można też piasek antypoślizgowy z domieszką soli. Piach to bezpieczna i ekologiczna metoda. Nie szkodzi zwierzętom ani roślinności. Inną opcją jest drobne kruszywo jak żwir. Sprawdzi się zwłaszcza na podjeździe i w alejkach ogrodowych. Kruszywo zwiększa przyczepność opon, jak i butów. Można z niego korzystać wielokrotnie.
Popiół i chemiczne roztapiacze lodu
W sezonie zimowym wiele osób w dalszym ciągu korzysta z ogrzewania węglowego czy kominka. Wiąże się to z generowaniem sporej ilości popiołu. Warto pamiętać, że popiół to naturalny nawóz, którego można użyć na chodnikach, ścieżkach i podjazdach. Ostatnim rozwiązaniem jest sięgnięcie po chemiczne roztapiacze lodu, czyli chlorku wapnia albo magnezu, które skutecznie roztapiają lód w temperaturze nawet do -30 stopni.
Jak widać, podjazdy i chodniki można posypać różnymi środkami, chociaż największą popularnością cieszy się sól drogowa i piasek antypoślizgowy.