Aktualności

„Przezorny zawsze zabezpieczony” EZT na łamach Gazety Finansowej

Nasze domy i mieszkania, w których znajduje się dorobek gromadzony przez wiele lat, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Statystyki pokazują, że latem, głównie w czasie wakacji domowników, dochodzi do największej liczby włamań. Zatem zanim pojedziemy na urlop, warto zabezpieczyć swój dom i dobytek, aby uchronić go przed włamaniem, kradzieżą lub dewastacją.

Moje wieloletnie doświadczenie pokazuje, że często zaczynamy poważnie myśleć o zabezpieczeniu domu, ale dopiero gdy jest po tzw. „fakcie”. Warto zadać sobie pytanie, nie tylko „po co mi system zabezpieczający ?”, lecz także „jakie mogą być konsekwencje jego braku?”

Kiedyś za najlepsze zabezpieczenie okien uważało się kraty, ale z powodów estetycznych sposób ten staje się coraz mniej popularny. Obecnie produkowane okna mogą być wyposażone w szereg zabezpieczeń, przede wszystkim grube (np. 1 cm), trudne do zbicia szyby, klejone z warstwami folii, antywłamaniowe okucia i elementy antywyważeniowe w konstrukcji samej ramy. Montuje się też klamki z zamkiem na kluczyk. Dodatkową inwestycją mogą być rolety antywłamaniowe.

Ważnym elementem zabezpieczenia domu są drzwi wejściowe. Powinny być antywłamaniowe z co najmniej dwoma atestowanymi zamkami, najlepiej różnych producentów.

Standardowe modele bram garażowych sprzedawanych na polskim rynku są bardzo słabo zabezpieczone przed włamaniem. Aby to poprawić, należy zainstalować dodatkowe okucia, rygle i antywłamaniową wkładkę w zamku. Jeśli z garażu jest połączenie z domem, to powinno się tam zainstalować antywłamaniowe drzwi wewnętrzne.

Systemów alarmowych z roku na rok montuje się coraz więcej. Przyczynia się do tego rozwój technologii (systemy są coraz bardziej niezawodne, mają coraz większe możliwości) a ceny ich spadają. Zainstalowanie systemu alarmowego chroni przed włamaniem, informuje o napadzie,

ale również chroni przed dewastacją, która niejednokrotnie może wyrządzić równie wysokie straty nie tylko finansowe.

Podstawowy system alarmowy jest wyposażony w czujniki na bramy, drzwi i okna (tzw. kontaktrony), czujki ruchu. Dodatkowo montowane są czujniki informujące o stłuczeniu szyby, czujniki dymu, czujniki temperatury – dedykowane pod systemy alarmowe, czujki: gazu, czadu, czujniki wibracyjne – zwiększają skuteczność systemów.

Nowoczesna centralka alarmu oprócz funkcji alarmowych może również sterować urządzeniami ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, podlewania trawników, automatyki bram i okien a także za pomocą Internetu pozwala przeglądać zapis z kamer. Naruszenie chronionych stref powoduje włączenie syreny. W tym samym momencie zostaje wysłany sms pod wskazane numery telefonów np. do właściciela z informacją o próbie włamania. Stacja monitorowania z chwilą otrzymania powiadomienia o uruchomieniu alarmu natychmiast wysyła na miejsce zdarzenia patrol interwencyjny, który ma za zadanie wypłoszyć sprawców i zabezpieczyć miejsce do czasu przyjazdu policji i właścicieli.

Włodzimierz Krasiński

Dyrektor ds. Technicznych Systemów Zabezpieczeń

Artykuł z wypowiedzią naszego esksperta można zobaczyć na łamach Gazety Finansowej w działe „Nieruchomości” ,

wydanie 18-31 lipca 2014 r.