Czujki dualne (PIR+MW)

Mianem czujki dualnej określa się rodzaj czujnika, który łączy w sobie funkcję dwóch odrębnych detektorów. Dzięki niemu można wyeliminować ryzyko błędnych odczytów i tym samym – fałszywych alarmów. W naszej ofercie znajdują się czujki dostosowane do różnych rodzajów instalacji służących do ochrony przed napadem lub włamaniem.

Czujka kombinowana – szczegółowa zasada działania

Czujka wyposażona jest w dwa rodzaje czujników: PIR i MW. Jej zadanie polega na wykluczeniu fałszywych alarmów, które mogłyby mieć miejsce np. w budynkach o podwyższonej cyrkulacji powietrza. Jak działają czujki dualne? Otóż składają się one z:

  • czujnika PIR, czyli podczerwieni, którego zadaniem jest wykrycie obiektów o wyższej temperaturze niż otoczenie,
  • czujnika MW, czyli mikrofalowego, który aktywuje się w momencie wykrycia ruchu.

Urządzenia tego typu wykorzystywane są np. w miejscach, które szybko się nagrzewają, takich jak poddasze, nasłonecznione otoczenie budynku, a także garaże i warsztaty.

Dlaczego czujka dualna jest tak ważna?

Skuteczność systemu alarmowego mierzy się jego niezawodnością, która pośrednio zależy od liczby tzw. fałszywych alarmów. Im jest ich mniej, tym całość jest lepiej dopracowana. Załóżmy, że w garażu gwałtownie wzrośnie temperatura. W tej sytuacji czujka ruchu dualna (która składa się z dwóch czujników) nie aktywuje całego systemu, gdyż detektor ruchu nie wykryje zagrożenia.

Sposób pracy zestawu zależy również od tego, w jaki sposób ustawione są obydwa czujniki, a zwłaszcza czujka mikrofalowa. To od jej ustawień zależy, czy np. zwierze poruszające się z określoną prędkością aktywuje cały system.

W jakich lokalizacjach korzysta się z czujek dualnych?

Standardowa czujka dualna PIR MW wykorzystywana jest najczęściej w pomieszczeniach o otwartej architekturze. Zasada ta wynika poniekąd z jej właściwości. Przykładem sytuacji, w której potencjał czujek został w pełni wykorzystany, jest wjazd do garażu. Dlaczego?

Dzięki swej specyficznej konstrukcji czujka dualna PIR MW wykryje potencjalnego włamywacza, zanim ten wejdzie na teren posesji (przekroczy bramę). W związku z tym montuje się je m.in. w bliskim sąsiedztwie okien, w kotłowniach (gdzie występuje dodatkowe źródło ciepła), a także w pomieszczeniach, w których temperatura szybko się zmienia.

Reasumując, czujki ruchu dualne to zaawansowane czujniki, które ograniczają do minimum ryzyko wystąpienia fałszywych alarmów w instalacji chroniącej mienie przed np. włamaniem.