Ochrona wartościowego mienia w naszych mieszkaniach i domach to jedne spośród zadań, jakich realizacją zajmują się nowoczesne czujniki alarmowe. Ich właściwe wybranie stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Czym są właściwie czujniki alarmowe? Jakie ich rodzaje można wyróżnić?
Czym są czujniki alarmowe do domu?
Czujki alarmowe wewnętrzne, jak i czujki alarmowe zewnętrzne to urządzenia elektroniczne, które służą do wykrywania różnego typu zdarzeń, na przykład ruchu zwierząt albo osób, zbicia szyby, zalania podłogi czy też uderzenia w powierzchnię monitorowaną. Jednymi z najczęściej używanych są czujniki ruchu alarmowe na podczerwień. Nie emitują one żadnych fal czy energii, ale wykrywają zmianę ciepła w danym pomieszczeniu na podstawie promieniowania podczerwonego
Jakie rodzaje czujek alarmowych można wyróżnić?
Czujki PIR reagują na ruch w otoczeniu. Wykrywają go na podstawie zmian temperatury w polu widzenia. Zareagują zatem na człowieka, ale również na zwierzęta, a nawet i podmuchy cieplejszego powietrza. Montaż czujek alarmowych PIR powinien zostać dostosowany do danego budynku.
Czujki te do wychwytywania zdarzeń korzystają nie tylko z promieniowania cieplnego, ale także z mikrofal. Dzięki czemu obniżają znacznie ryzyko występowania fałszywych alarmów. W przypadku pojawienia się obiektu w polu widzenia ich soczewki, czujniki podczerwieni wykrywają zmiany ciepła, czujniki mikrofalowe zaś zmiany w układzie mikrofal, które są potwierdzeniem naruszenia sygnału .
Są to tak zwane czujki magnetyczne reagujące na zmiany w polu magnetycznym. Złożone są z dwóch elementów: kontaktronu oraz magnesu. Stosuje się je w zabezpieczeniach drzwi i okien. Otwarcie powoduje przerwanie połączenia pomiędzy kontaktronem a magnesem w czujce, co zaś wywołuje alarm.
Czujki wstrząsowe, nazywane są inaczej czujkami wibracyjnymi. Mają one za zadanie zareagować na drgania, które występują na powierzchni, na której je wcześniej zainstalowano. Mechaniczne wstrząsy odpowiadające za uruchomienie alarmu pochodzić mogą na przykład od wiercenia czy uderzenia. Sensor wychwytuje dane drgania i wyzwala tym samym głośny sygnał alarmowy. Czujki wibracyjne instaluje się najczęściej w futrynach drzwi oraz okien, w szafach pancernych czy sejfach. Znajdą one również zastosowanie w drzwiach wejściowych .
Często w zaciszach domowych, zwłaszcza w salonie przy kominkach, czy też w kotłowniach instalowane są czujniki dymu. Można się z nimi spotkać również w przestrzeniach biurowych, czy serwerowniach. Najpopularniejsze czujniki dymu i ciepła to obecnie Satel TSD1 z punktową czujką przeznaczoną do wykrywania wczesnego stadium rozwijającego się pożaru. Czujki te są tworzone przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie nas samych.
Jak można zauważyć czujki alarmowe, mogą być używane na różne sposoby. Zapewniają nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale także w miejscach pracy. Zachęcamy do skorzystania z usług EZT. Zaprojektujemy system czujników alarmowych, a następnie zamontujemy u Ciebie!